Prowadzenie samochodu a cukrzyca

Pytania do lekarza-diabetologa:

lekarz diabetolog warszawaCzy cukrzyca wpływa jakoś na prowadzenie samochodu?

 Lekarz diabetolog odpowiada:

Najniebezpieczniejsza sytuacja związana jest z nagłą hipoglikemią, czyli spadkiem cukru. Konsekwencją hipoglikemii może być złe samopoczucie, senność, a nawet utrata przytomności.

Czy to właśnie hipoglikemia była przyczyną zasłabnięcia kobiety chorej na cukrzycę, która wjechała w grupę przedszkolaków?

Trudno dziś orzec, ale jedno wiadomo na pewno – JEŚLI CHORUJESZ NA CUKRZYCĘ I PROWADZISZ SAMOCHÓD MUSISZ PRZESTRZEGAĆ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA.

Najważniejsze, aby uświadomić sobie, jak niskie wartości glikemii odczuwasz – czy odczuwasz spadek do wartości 70 mg/dl? Czy 60?, czy niższe?

Jeśli miałeś stężenie glikemii poniżej 50 mg/dl i nie czułeś tej hipoglikemii (w medycynie nazywamy to nieświadomością hipoglikemii), to szczególnie musisz dbać o prawidłowe wartości glikemii podczas prowadzenia auta. Poza pacjentami z tak zwaną nieświadomością hipoglikemii również pacjenci z ciężką hipoglikemii (taką, która wymagała pomocy osoby drugiej) są grupą szczególnie narażoną na wystąpienie wypadku podczas prowadzenia samochodu.

Do objawów hipoglikemii należą: drażliwość, głód, nudności, drżenie, niepokój, kołatanie serca, bladość, zimne poty, osłabienie, zawroty głowy, ból głowy, splątanie.

Przed każdą jazdą zbadaj cukier. Nie bądź kierowcą, gdy twój poziom cukru wynosi poniżej 70 mg/dl lub powyżej 300 mg/dl. W samochodzie zawsze miej węglowodany proste na wypadek spadku glikemii. Dobrze sprawdza się cukier w kostkach czy dropsy dla pacjentów z cukrzyca np. Glucocard (należy spożyć 4 dropsy). Zaleta cukry i dropsów jest dobra tolerancja zarówno na upalaną jak i mroźną temperaturę. Niektórzy pacjenci stosują płynną glukozę, czyli tzw. 1 WW- można zakupić w aptece. Wadą tych żeli jest wrażliwość na zmiany temperatury

Przy niskich wartościach glikemii  ROŚNIE RYZYKO HIPOGLIKEMII I TYM SAMYM WYPADKU. Należy wtedy odroczyć jazdę lub poprosić innego kierowcę o prowadzenie . Trzeba wówczas  zjeść węglowodany proste ( np. 1 WW lub dropsy np. Glucocard, sok) a następnie zjeść kanapkę i po podniesieniu wartości glikemii można ruszać.

Istotne jest również uświadomienie sobie przyczyny spadku cukru.

Może to tylko zbyt długa przerwa pomiędzy posiłkami, większa aktywność przy pakowaniu samochodu – wówczas z pewnością zjedzenie węglowodanów prostych ( 1WW) i złożonych (kanapka) pomoże. Czasem jednak hipoglikemia jest wynikiem zbyt dużej dawki insuliny, czy pomylenia rodzaju insuliny i jeśli Twój niski wynik cukru może wynikać z takich przyczyn, wówczas odradzam kierowanie pojazdem w tym dniu. Tendencja do spadku glikemii będzie utrzymywała się znacznie dłużej i sytuacja może się powtórzyć.

Wybierając się w dłuższa podróż poza pomiarem cukry przed drogą, warto powtarzać oznaczenie w trakcie zaplanowanych przerw. W trakcie przerw należy również zadbać o przekąskę, np. kanapkę. Przy zaplanowanej dłuższej podróży można zmniejszyć dawkę leku czy insuliny – świadomie utrzymać trochę wyższe wartości glikemii w trakcie drogi.

Zbyt wysoki cukier przed drogą tj powyżej 300 mg/dl również nie sprzyja bezpiecznej drodze. Przy wysokich wartościach glikemii pacjent nie czuje się dobrze, odczuwa senność, ma zaburzenia ostrości widzenia. W tych sytuacjach obniża się sprawność szybkich reakcji, czy dobre widzenie, tak ważne za kierownicą.

Przeczytaj także: Zasady Bezpiecznej Jazdy

I koniecznie zgłoś się na badania!

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

 

 

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Leczenie cukrzycy Warszawa:

  • cukrzyk moze prowadzic samochod
  • czy przy cukrzycy mozna prowadzic samochut
  • https://www poradniacukrzycowa pl/prowadzenie-samochodu-kierowanie-autem-cukrzyca-lekarz-diabetolog-warszawa/
  • cukrzyca a prowadzenie samochodu
  • czy z cukrzycą lekarz pozwoli prowadzić auto
  • niebezpieczeństwo jazdy samochodem z za wysokim cukrem
  • prowadzemie pojazdu zuckrzyca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *