Lekarz diabetolog odpowiada:
Cukrzyca jest choroba zaliczaną do grupy chorób metabolicznych.
Podstawowym objawem tej choroby jest podwyższone stężenie glukozy we krwi tzw. hiperglikemia. Hiperglikemia jest wynikiem nieprawidłowych przemian cukrów (węglowodanów), białek i tłuszczy w organizmie. Zaburzenia te są wynikiem niewłaściwego wydzielania insuliny lub nieprawidłowego działania insuliny. W efekcie niektórzy pacjenci wymagają do życia bezwzględnie podawania insuliny w zastrzykach, a inni – podawania leków, które usprawniają działanie insuliny lub pobudzają trzustkę do jej wydzielania.
Wyróżniamy wiec kilka typów cukrzycyw zależności od przyczyny jej powstawania, i jak się można domyślić, różne będą metody jej leczenia.
Ważne, aby Twój lekarz bardzo dokładnie określił typ cukrzycy i rozpoczął właściwe leczenie. Niejednokrotnie przy rozpoznaniu cukrzycy rozpoczyna się jej leczenie od stosowania insuliny, którą po pewnym czasie można zamienić na leki doustne. I analogicznie, po wielu latach trwania cukrzycy leczonej tabletkami, może wystąpić konieczność zastosowania insuliny.
Niestety w przypadku cukrzycy typu 1, czy cukrzycy LADA (latent autoimmune diabetes of adult) insulinoterapia musi być stosowana całe życie.
Cukrzyca typu 2 – to najczęściej występująca cukrzyca na świecie, stanowi 80-90% przypadków choroby, Stale wzrasta liczba osób chorujących, szczególnie w krajach rozwiniętych. Określa się często tę chorobę epidemią XXI wieku ( prognozy podają, iż w 2025 roku na świecie liczba chorych przekroczy 300 milionów).
Nie jesteś więc sam, nie musisz wstydzić się swojej choroby, ale to od Ciebie i Twojego lekarza zależy jak będziesz z tą chorobą żyć. Nie może ona stać się dramatem, musisz wypracować nowy styl codziennego funkcjonowania, o ile to możliwe jak najbardziej dostosowany do możliwości Twojej i Twojej rodziny.
Cukrzyca to trochę inna choroba niż wszystkie, bo:
- przebiega skrycie,
- rozwija się podstępnie,
- nie boli,
- to choroba całego organizmu,
- choroba przewlekła,
- nie można jej wyleczyć całkowicie,
- długo bywa nie rozpoznana u pacjentów
U chorych na cukrzycą pomimo wysokiego stężenie glukozy we krwi komórki głodują z powodu braku insuliny, która jest takim jakby nośnikiem i umożliwia wnikanie glukozy do wnętrza komórek. Z powodu niedostatecznego wytwarzania energii w komórkach zaburzona zostaje praca wszystkich narządów. W tej sytuacji cały organizm przestaje w pełni prawidłowo funkcjonować.
Ale głowa do góry- pomogę Ci godnie z nią żyć!
Przeczytaj też:
How do you cook a frog? You don't drop it into boiling water – it jumps out. No, you put it in comfortable warm water & slowly raise the heat. Et voila, cooked frog.