Rozpoczęcia insulinoterapii w okresie ciąży

Insulinoterapia

lekarz-diabetolog-warszaW razie konieczności rozpoczęcia insulinoterapii w okresie ciąży (z powodu któregokolwiek typu cukrzycy, nie tylko GDM) preferowany jest model IFIT, natomiast nie zaleca się – poza pojedynczymi przypadkami – stosowania osobistych pomp insulinowych (OPI).
Niestety, nie zostały ustalone powszechnie uznane schematy rozpoczynania insulinoterapii w przypadku GDM. Podstawę, na której należy się opierać, powinny zatem stanowić wartości glikemii w profilu dobowym.

Jeśli hiperglikemia występuje wyłącznie na czczo, leczenie rozpoczyna się od podania przed snem (zwykle ok. 22.00) insuliny NPH, czyli średnio długo działającej insuliny izofanowej, lub insuliny detemir w dawce 0,1–0,2 j./kg aktualnej masy ciała. Dawkę tę pacjentka może samodzielnie zwiększać o 1–2 j. co 3 dni do momentu uzyskania glikemii na czczo poniżej 90 mg/dl. Stopniowe zwiększanie dawki pozwala na łagodne obniżanie glikemii i uniknięcie epizodów hipoglikemii.
Należy zwrócić szczególną uwagę na konieczność mieszania insuliny NPH przed podaniem w celu ustabilizowania wstrzykiwanej dawki (insulina detemir nie wymaga mieszania).

Jeśli występują zwiększone wartości glikemii po posiłkach, należy – po upewnieniu się, że nie jest możliwa modyfikacja ilości i rodzaju spożywanych pokarmów – rozpocząć podawanie insuliny przed poszczególnymi posiłkami. W gruncie rzeczy dawkę insuliny dobiera się empirycznie, przy czym pierwsze wstrzyknięcia nie powinny zawierać więcej niż kilka jednostek ludzkiej insuliny krótko działającej lub analogu szybko działającego na posiłek.

Podobnie postępuje się w przypadku, gdy wartości glikemii są zwiększone zarówno na czczo, jak i po posiłkach. W tej sytuacji leczenie rozpoczyna się od zmniejszenia wartości glikemii na czczo. Jeśli jednak wartość glikemii na czczo oraz po posiłkach jest znacznie zwiększona, można jednocześnie rozpocząć podawanie insuliny NPH lub detemir oraz stosować bolusy doposiłkowe. Wymaga to jednak dużej ostrożności, nie znając bowiem wrażliwości danej pacjentki na insulinę, można stosunkowo łatwo doprowadzić do epizodów jatrogennej hipoglikemii.

Na podstawie książki Cukrzyca i ciąża, pod red. K. Cypryk, E. Wender-Ożegowskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia –
dr Anna Jeznach-Steinhagen – diabetolog, Warszawa

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

 

 

Leczenie cukrzycy Warszawa:

  • https://www poradniacukrzycowa pl/insulina-ciaza-lekarz-diabetolog-warszawa-dobry-metro-ursynow-mokotow-gabinet/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *