Lekarz diabetolog odpowiada:
Celem podstawowym jest uwolnienie chorego od objawów i zapobieganie powikłaniom. Wiadomo, że takie działanie przywraca dotychczasowy komfort życia i pomaga je przedłużyć.
W trakcie leczenia dążymy do wyrównania cukrzycy, czyli osiągnięcia optymalnych stężeń glukozy. Istotne są również inne parametry takie jak
- stężenie cholesterolu,
- trójglicerydów,
- kontrola ciśnienia tętniczego,
- normalizacja masy ciała,
- kontrola siatkówki (badanie dna oka).
Wszystkie te, oraz wiele innych, elementów pozwalają spowolnić postęp choroby i zapobiegać występowaniu powikłań.
Ważne jest, aby Twój lekarz pilnował wszystkich najważniejszych elementów leczenia i profilaktyki, tak abyś miał poczucie, że jesteś dobrze leczony, a twoje zdrowie pod dobrą opieką.
Badania naukowe dowodzą, że od złego wyrównania cukrzycy zależy rozwój powikłań. Wśród powikłań najważniejsze to powikłania naczyniowe (mikro- i makroangiopatia – nazwy te związane są z kalibrem naczyń, w których rozwija się powikłanie).
Wartości docelowe parametrów metabolicznych ustala lekarz na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Ważne, aby wartości te zostały ustalone bardzo indywidualnie, tak aby maksymalnie zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby nie narażając pacjenta na zbyt wysokie oczekiwania. Nie u każdego najniższe cukry oznacza dobre.