Pytania do lekarza diabetologa:
Witam serdecznie.
Zachorowałem w marcu 2003 ct.2+hiprlipidemia mieszana, metformina i statyny.
W 2009 – kryzys, doszedł pochodny sulfonylomocznika.
2013 Duży kryzys – cukry niemierzalne po posiłkach, hemoglobina ponad 10, odmówiłem przyjmowania insuliny. Dostałem DPP4, ale rezultaty słabe. Ówczesny lekarz innych pomysłów na leczenie nie miał.
Luty 2014 z diety wyeliminowałem kazeinę białka krowiego w ramach eksperymentu żywieniowego. Radykalna poprawa stanu zdrowia – w ciągu 2 dni cukry radykalnie spadają, w paręnaście dni spadają lipidy, około 3 miesięcy – 23 kg nadwagi. Wkrótce miną 3 lata.
Aktualnie – biorę 3×500 metfo + Trajentę. W ciągu prawie 3 lat wzrost peptydu-c z 0,85 do 2,11 i rośnie. Hemo oscyluje 5,78-6,15, spadek z ponad 10. Poziom insuliny 4,80 – 6,85, spadek z 22. Waga 80,4-81,2kg przy wzroście 180 cm . W kryzysie 103 kg. Wiek dziś to 48 lat .
Statyny i fibraty odstawione definitywnie gdy bez leków lipidy spadły znacznie poniżej 200, wcześniej tg 550, chol 300 – bez leków, a z lekami Roswera było to tg 360, chol 220. W międzyczasie wprowadziłem suplementację wit. D + K2. Dzięki czemu obecnie we krwi wzrosła z 10 do obecnych ponad 50.
Diety przez ostatnie 3 lata nie stosuję, po za eliminacją kazeiny, gdyż nawet minimalna ilość powoduje gwałtowne wyrzuty insuliny i wzrost cukrów w okolice 200 od 3 do 20 godziny od spożycia. Ilości kazeiny są wręcz mikroskopijne np. w tabletkach, eliminuję pieczywo kupne, margaryny, majonezy, puszki, wędliny itd z choćby śladowymi ilościami kazeiny.
Bez problemu i w dowolnych ilościach mogę spożywać produkty z mleka koziego, owczego i bawolego pod warunkiem że to produkty bez domieszek mleka krowiego.
Moim problemem jest podniesiony poziom glikemii na czczo – nie mniej jak 120, a zdarza się że około 140. Jest to max dobowy, bo potem spada. Średnia w glukometrze to 120-130 z 2 tygodni.
Mój aktualny lekarz twierdzi że można ew. podnieść metforminę, ale wprowadzania GLP1 czy flozyn nie ma potrzeby. DPP4 biorę Trajentę, to dla mnie najskuteczniejszy lek z tej grupy bo Januvia jest znacznie słabsza. Galvus i Onglyza odpada, bo w tabletkach mają kazeinę jako wypełniacz i mam po nich wysoką glikemię.
Co zdaniem Pani Doktor robić – zostawić jak jest?
W czerwcu obniżyłem dawkę metfo z 3×1000 do 3×500, parę tygodni i poziom glikemii nawet nieco się obniżył. Nie bardzo jest sens znowu podnieść dawkę, prowadzę zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną od zawsze. Brak pomysłów co dalej…..
Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.
P.S. Opis długi, przepraszam ale jestem trochę nietypowym przypadkiem.
Lekarz diabetolog odpowiada:
Witam serdecznie!
Muszę przyznać, że odniósł Pan duży sukces zarówno w zakresie wyrównania cukrzycy, ale również redukcji masy ciała.
Faktycznie często bolączką są wysokie glikemie na czczo. To efekt nocnej glukoneogenezy wątrobowej, która występuje u wszystkich osób również zdrowych, ale szczególnie jest nasilona u osób z cechami stłuszczenia wątroby, tzw. niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Sprawdza się ew cechy stłuszczenia w obrazie USG jamy brzusznej. Pacjent wieczorem przed snem ma niższe wyniki glukozy niż następnego dnia rano- ta właśnie glukoza pochodzi nie z jedzenia ( bo nocą pacjent nie je), ale z produkcji wątrobowej.
Jeśli i u Pana są cechy stłuszczenia wątroby, zalecam preparaty usprawniające jej pracę tj. Lagosa lub inny preparat ostropestu plamistego, essentale forte, heparegen. Ewentualnie wyższa dawka meforminy przed snem, tj. już po kolacji
Pozdrawiam serdeczniee –
dr Anna Jeznach-Steinhagen – diabetolog, Warszawa